Ok… dijeta.
Mnogi od nas kad čuju riječ dijeta, odmah pomisle “uh, opet neću jesti neko vrijeme” :), na samu pomisao na tu riječ, namrgodimo se, i odustanemo. Ili, bez volje počnemo, suzdržavamo se… a u glavi nam je cijelo vrijeme samo taj neki datum od kojeg ćemo ponovo početi jesti 🙂
Neki čak idu toliko u krajnost da tokom tog perioda maltene (zaista) ništa ne jedu, čime se samo dovode u opasnost da obole od neke bolesti, završe u bolnici.
Kakogod okrenemo, motivacija je tu mala, više je izgladnjivanja, postajemo nervozni, samo na hranu mislimo… i u većini slučajeva, kad dijeta zvanično završi, ne samo da vratimo one kilograme zbog kojih smo i odlučili da krenemo sa dijetom, već dobijemo još koji pride.
Dijeta nije, i ne smije biti izgladnjivanje.
Dijeta je prosto – balansirani režim ishrane, koji dozvoljava da ne gladujemo, već da jedemo i više od onog standardnog “doručak, ručak, večera”, i pri tome samo pripazimo šta i kada jedemo.
I vjerujte mi, da bismo bili fit, sa lijepom linijom i zategnutim stomačićem, ne moramo se odricati ni slatkog 🙂 ali to nešto slatko (čokolada, palačinke, kolač) ne treba da bude poslije svakog obroka svaki dan.
Šta onda jesti, a šta ne (ili bar smanjiti)?
Preporučuju se slijedeće namirnice:
- pileće bijelo meso
- ćureće bijelo meso
- biftek
- ždrebetina, konjetina – definitivno najzdravije meso na svijetu, vrlo bogato proteinima
- tunjevina
- riža
- krompir
- svo povrće
- jaja, sa većim procentom bjelanjaka u odnosu na broj žumanjaka ako je ikako moguće
- voće: jabuke (po mogućnosti zelene), narandže, grejp, kivi
- ovsene pahuljice
- rižine galete, bez dodataka i bez soli
- voda može i treba u neograničenim količinama (jer “voda vodu tjera”, što je dobro za izbacivanje svih štetnih tvari iz organizma, a i za borbu protiv celulita)
- zeleni čaj je odličan izbor, u pitanju je prirodni diuretik
- čaj od crnih ribizli
- od začina koristiti sol, i to morsku, pošto ona ne zadržava toliko vodu u tijelu, dozvoljen je i biber, kao i čili (ljuta papričica)
- za spremanje jela, od ulja je dozvoljena upotreba kokosovog ili lanenog ulja, i maslinovog ulja kao dodatak jelima i salatama.
Slijedeće namirnice se ne preporučuju:
- mlijeko i mliječni proizvodi (dozvoljen jedino posni, nemasni sir, odličan izbor je posni sir “Ella” ili “Meggle”, i jogurt sa što manje mliječnih masti)
- voće: grožđe i banane
- tjestenina
- šećer (umjesto šećera koristiti zaslađivače, prednost dati steviji)
- kolači i ostale slastice, smanjiti na najmanju moguću mjeru (kao “obrok varanja”)
- sva gazirana pića su zabranjena
- sokove takođe treba izbjegavati, čak i one sa etiketom “bez dodanog šećera” (najbolji su prirodni sokovi, napravljeni u “kućnoj radinosti”, npr. cjeđena narandža, ili sok iz kompota jabuke).
Nadam se da sam uspjela bar malo pomoći oko nedoumica vezano za ishranu.